Pytaj swojego partnera o badania. Zawsze! 0
Pytaj o badania. Zawsze!

W zdrowej relacji decyzja o zabezpieczeniu, nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale także przed przenoszonymi drogą płciową chorobami, jest bardzo ważna i wspólna. Jakkolwiek to nieromantycznie zabrzmi, przed seksem w nowej relacji, partnerzy powinni się przebadać i wzajemnie poinformować o wynikach. 

W Polsce takie zachowanie, niestety, jest nadal traktowane jako fanaberia, zamiast dbałość o własne zdrowie. Zdarza się, że lekarze POZ nie chcą wystawiać skierowań, o ile nie ma objawów (których może nie być nawet przez wiele miesięcy czy lat). Partnerzy też się wstydzą zapytać drugą stronę i prosić o tak intymną w sumie rzecz. Ale tu przecież chodzi o NASZE ZDROWIE
I żeby nie było niejasności, chodzi tu o wszystko badania dot. chorób przenoszonych drogą płciową, np. HIV I HPV. TO się po prostu opłaca.
Na Zachodzie, takie zachowanie jest standardem i traktowane jest z szacunkiem, jako przejaw zdrowej asertywności i dbałości zarówno o własne zdrowie, jak i partnera. U nas postrzegane jest natomiast jako wymysł. 

Niekiedy w relację wchodzi się w ogóle bez zabezpieczenia, a to już jest ryzykowne zachowanie seksualne, które jest formą autoagresji.

Warto też podkreślić jedną rzecz, której panowie nie zawsze są świadomi, szczególnie gdy partnerka bierze pigułki lub stosuje wkładki – koszty zabezpieczenia są WSPÓLNE! Panowie powinni dorzucać się do kosztów antykoncepcji partnerki, a panie do kosztów prezerwatyw.

#zabezpieczenie #eduseks #edukacjaseksualna #antykoncepcja #prezerwatywy #badania #HIV #HPV#zwiazki #para #seksuolog #klinikamilosci

Komentarze do wpisu (0)

Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl